bezprzewodowy.com.pl

Blog tematyczny o technologiach, IT, samorozwoju i lifestyle"u

Lifestyle

Co obejmuje usługa cash handlingu? Bezpieczne konwojowanie gotówki

Co obejmuje usługa cash handlingu? Bezpieczne konwojowanie gotówki

Gotówka wciąż dostępna jest na rynku w dużych ilościach i jeszcze nieprędko zostanie całkowicie zastąpiona przez pieniądz wirtualny. Prawidłowy i bezpieczny przepływ gotówki wymaga doskonałej koordynacji, wiedzy oraz zastosowania nowoczesnej technologii. Z tekstu dowiesz się, czym jest konwój wartości pieniężnych oraz co wchodzi w skład usługi cash handling.

Cash handling – wszystkie elementy procesu

Konwojowanie wartości pieniężnych jest często postrzegane jedynie jako transport gotówki z miejsca A do miejsca B. Warto jednak wiedzieć, że sama usługa cash handlingu obejmuje również zarządzanie stanami gotówkowymi, czyli liczenie, sortowanie oraz przechowywanie pieniędzy. Zalicza się tutaj także tworzenie zestawień i raportów przy wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi informatycznych. Konwojowane mogą być również przedmioty o dużej wartości (np. dzieła sztuki, biżuteria) oraz ładunki niebezpieczne i specjalne. 

Do elementów cash handlingu zalicza się też obsługę urządzeń płatniczych, czyli serwis ATM. Tutaj zadaniem pracowników ochrony jest zapewnienie ciągłości działania bankomatów i wpłatomatów. Należy więc kontrolować stany gotówkowe urządzeń płatniczych i w razie potrzeby uzupełniać je. Serwis ATM zazwyczaj zajmuje się także obsługą zatrzymanych kart płatniczych.

Prawo i ochrona – konwój gotówki zgodnie z przepisami

Konwój wartości pieniężnych to zadanie dla firm mających wymagane prawnie licencje oraz zezwolenia. Trzeba tutaj podkreślić, że konwojowanie gotówki jest regulowane prawnie. Wśród wymogów znajdziemy te dotyczące samego pojazdu, w którym przewożone są wartości pieniężne lub rzeczowe oraz wymagania względem pracowników odpowiedzialnych za transport. Konwój jest usługą wysokiego ryzyka, dlatego pracownicy zajmujący się cash handlingiem muszą przejść specjalistyczne szkolenia z zakresu ochrony i bezpieczeństwa. Liczba osób ochraniających konwój zależy od wartości transportowanej gotówki. Warto dodać, że podczas transportu, ochrona konwoju ma cały czas zapewnioną łączność z bazą, a przewóz odbywa się specjalistycznym pojazdem (certyfikowanym i opancerzonym).

Kto korzysta z konwojowania gotówki?

Konwój wartości pieniężnych jest usługą potrzebną wszędzie tam, gdzie obraca się dużymi stanami gotówkowymi. Przedsiębiorcy mają obowiązek transportowania gotówki zgodnie z prawem, dlatego muszą korzystać z usługi cash handlingu. W praktyce są to wszystkie firmy, które mają bezpośredni kontakt z gotówką, czyli instytucje finansowe, właściciele sieci handlowych, sklepów, a także bezobsługowych urządzeń kasjerskich. Konwojowanie wartości pieniężnych zapewnia przedsiębiorcy nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort i pozwala zaoszczędzić czas. 

Jeśli interesuje Cię usługa świadczona na najwyższym poziomie – zainteresuj się ofertą ze strony https://bezpieczenstwo.impel.pl/cash-handling/. Specjaliści zajmują się nie tylko transportem, ale również zarządzaniem gotówką i jej rozliczaniem, a wszystkie procesy wspiera nowoczesna technologia, więc przedsiębiorca może liczyć na rzetelne i szczegółowe raporty.

Udostępnij