IT
Tutaj jesteś

Wyjaśniamy, czym jest druk 3D

24 sierpnia 2022 IT Druk 3d


Wiele osób zadaje sobie pytanie – jak działa drukarka 3D? Warto mieć na uwadze, że ponad 30 lat temu opatentowana została po raz pierwszy technologia drukowania 3D. Można śmiało powiedzieć, że przemysł przeżywał w ostatnich latach prawdziwy rozkwit.

Czym jest druk 3D?

Obecnie drukarki 3D to już nie tylko domena przemysłowych projektantów. Nawet dla zwykłych śmiertelników łatwo dostępne są drukarki 3D. W tym artykule wyjaśnimy, jak działa taka drukarka, a także wymienimy jej największe zalety. Z wzorca cyfrowego drukarki 3D mogą wytwarzać fizyczne obiekty 3D. Nowy produkt powstaje przez użycie techniki przyrostowej-addytywnej. Modelujemy nakładając na siebie cienkie warstwy materiałów. Warto dodać, że początki technologii drukowania 3D to lata 80-te XX wieku. Patenty drukowania 3D są ściśle chronione cały czas przez wynalazców. Powstała bardzo silna konkurencja, dlatego technologia drukowania 3D poszła mocno do przodu. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej mogliśmy jedynie pomarzyć. Wygaśnięciem niektórych patentów spowodowany jest obecny boom na druk 3D. Warto podkreślić, że jako oprogramowanie open source dostępnych jest wiele technologii drukowania 3D bezpłatnie. Dlatego drukiem 3D zajmują się obecnie również studenci oraz pasjonaci nowych technologii. Dawniej mogli z tego korzystać jedynie wynalazcy oraz ich zespoły.

Technologia drukowania 3D

Tak zwany FDM jest najbardziej rozpowszechnioną technologią drukowania 3D. FDM w języku angielskim oznacza Fused Depositon Modeling. Można śmiało powiedzieć, że zdecydowana większość drukarek 3D korzysta z tej technologii. Do drukarki dostarczany jest stopiony materiał w formie rozgrzanego filamentu. Następnie umieszcza się go w pojemniku drukarki 3D na taśmociągu. Następnie materiał jest stopniowo rozwijany przez drukarkę. Warstwa po warstwie drukowanego modelu 3D jest drukowana przez głowicę. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że technologia drukowania atramentowego jest bardzo podobna do tej technologii drukowania 3D. Ilość wstrzykiwanego atramentu na papier jest niewielka. Płynny materiał jest umieszczany na warstwie podkładowej i w ten sposób tworzymy model fizyczny. Zdecydowanie najtańszą technologią drukowania 3D jest technologia drukowania 3D FDM. Już za 1500 zł można kupić podstawową drukarkę 3D tego typu. Długi czas drukowania jest niestety minusem tej technologii. Do tego dochodzi jeszcze szeroka zmienność jakości druku. Jakość druku jest uzależniona od użytego materiału oraz modelu drukarki. Należy pamiętać też o różnych ograniczeniach projektowych. Pierwszą opatentowaną technologią drukowania 3D jest SLA, czyli Stereo Lithography. Wiązka UV jest wykorzystywana do tworzenia obiektów. W ten sposób możemy utwardzić żywicę polimerową do określonego kształtu. Ta technika modelowania 3D jest naprawdę bardzo droga, ale jednocześnie dokładna. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, na czym polega drukowanie 3D. Druk 3D znalazł szerokie zastosowanie w różnych branżach.

Sztuczna inteligencja w medycynie – Jak AI rewolucjonizuje opiekę zdrowotną

Redakcja bezprzewodowy.com.pl

Nasza redakcja składa się z ekspertów, gotowych dostarczyć Ci najnowszych informacji, praktycznych porad i inspirującej treści. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię świat nowoczesnych technologii, rozwój osobisty, czy też poszukujesz wskazówek dotyczących stylu życia, nasz zespół jest tu, aby sprostać Twoim oczekiwaniom.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?