Tutaj jesteś

Na czym polega radzenie sobie ze stresem?

24 sierpnia 2022 Lifestyle Radzenie sobie ze stresem


W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkich dotyczą sytuacje stresowe. Radzenie sobie ze stresem jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu możemy normalnie funkcjonować. Stres to uczucie dyskomfortu, które pojawia się w określonych sytuacjach. Jest to poczucie zagrożenia lub lęku, a także stan napięcia.

Czym jest stres?

Należy pamiętać, że organizm może różnie reagować na sytuacje stresowe. Mogą się pojawić napięte mięśnie karku i ramion, zgrzytanie zębami, bóle brzucha lub zaciśnięta żuchwa. W tym artykule wyjaśnimy, jak można radzić sobie ze stresem, a także wymienimy sprawdzone sposoby na zmniejszenie odczuwania stresu przewlekłego. Warto wspomnieć o wizualizacji, treningu Jacobsona oraz innych sposobach na stres chroniczny. Stres jest reakcją fizjologiczną organizmu na różne czynniki środowiskowe, które są określane jako stresory. Zarówno przyczyny fizyczne, jak i społeczne mogą być źródłem stresorów. Przyczyny fizyczne to przede wszystkim choroby i hałas, natomiast przyczyny społeczne to problemy rodzinne, strata bliskiej osoby oraz brak zatrudnienia. Mechanizmy reagowania zarówno psychologicznego, jak i fizjologicznego są aktywowane właśnie przez stresory. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że autonomiczny układ nerwowy aktywuje się w niebezpieczeństwie. Układ nerwowy zaczyna wtedy wydzielać adrenalinę, kortyzol oraz hormony stresu. Warto podkreślić, że za pobudzenie organizmu odpowiadają hormony. Dzięki temu reakcja organizmu na niebezpieczeństwo jest zdecydowanie szybsza. W ten sposób organizm może się przygotować do walki lub ucieczki.

Sposoby na stres

Reakcja organizmu na stres jest taka, że zatrzymywane są energochłonne procesy organizmu. Zahamowane zostaje trawienie i funkcje płciowe, natomiast rozluźnieniu ulegają mięśnie jelitowe. Zmniejsza się również produkcja przeciwciał i aktywność układu immunologicznego. Należy pamiętać, że do wyczerpania organizmu mogą doprowadzić hormony wydzielane przez długi czas w nadmiarze. Z kolei adaptacyjny charakter ma stres krótkotrwały, który nas mobilizuje. Długotrwały stres potrafi osłabić immunologiczne zdolności organizmu. Po raz pierwszy w latach 60-tych XX wieku wprowadzono pojęcie radzenia sobie ze stresem. Powrót do stanu równowagi jest naturalną reakcją na działanie stresora. Przede wszystkim trzeba zachować pozytywne nastawienie i zaakceptować, że pewnych zdarzeń nie jesteśmy w stanie kontrolować. Warto uczyć się technik relaksacyjnych i je regularnie ćwiczyć. Gdy organizm jest w dobrej kondycji to zdecydowanie lepiej radzi sobie ze stresem. Dlatego opłaca się jeść zdrowe i zbilansowane posiłki. Należy wypróbować różne techniki rozluźniające. Wybór technik rozluźniających jest bardzo duży, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Najlepiej przetestować kilka i wybrać technikę odpowiednią dla siebie. Wśród najpopularniejszych sposobów rozluźniających można wymienić medytację, ćwiczenia oddechowe, rozluźnianie szyi i karku oraz rozciąganie. Zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej można wykonać rozluźnianie mięśni karku oraz szyi.

Jak zrobić paznokcie żelowe w domu?

Redakcja bezprzewodowy.com.pl

Nasza redakcja składa się z ekspertów, gotowych dostarczyć Ci najnowszych informacji, praktycznych porad i inspirującej treści. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię świat nowoczesnych technologii, rozwój osobisty, czy też poszukujesz wskazówek dotyczących stylu życia, nasz zespół jest tu, aby sprostać Twoim oczekiwaniom.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?