bezprzewodowy.com.pl

Blog tematyczny o technologiach, IT, samorozwoju i lifestyle"u

LifestyleRozwój osobisty

Na czym polega radzenie sobie ze stresem?

Na czym polega radzenie sobie ze stresem?

W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkich dotyczą sytuacje stresowe. Radzenie sobie ze stresem jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu możemy normalnie funkcjonować. Stres to uczucie dyskomfortu, które pojawia się w określonych sytuacjach. Jest to poczucie zagrożenia lub lęku, a także stan napięcia.

Czym jest stres?

Należy pamiętać, że organizm może różnie reagować na sytuacje stresowe. Mogą się pojawić napięte mięśnie karku i ramion, zgrzytanie zębami, bóle brzucha lub zaciśnięta żuchwa. W tym artykule wyjaśnimy, jak można radzić sobie ze stresem, a także wymienimy sprawdzone sposoby na zmniejszenie odczuwania stresu przewlekłego. Warto wspomnieć o wizualizacji, treningu Jacobsona oraz innych sposobach na stres chroniczny. Stres jest reakcją fizjologiczną organizmu na różne czynniki środowiskowe, które są określane jako stresory. Zarówno przyczyny fizyczne, jak i społeczne mogą być źródłem stresorów. Przyczyny fizyczne to przede wszystkim choroby i hałas, natomiast przyczyny społeczne to problemy rodzinne, strata bliskiej osoby oraz brak zatrudnienia. Mechanizmy reagowania zarówno psychologicznego, jak i fizjologicznego są aktywowane właśnie przez stresory. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że autonomiczny układ nerwowy aktywuje się w niebezpieczeństwie. Układ nerwowy zaczyna wtedy wydzielać adrenalinę, kortyzol oraz hormony stresu. Warto podkreślić, że za pobudzenie organizmu odpowiadają hormony. Dzięki temu reakcja organizmu na niebezpieczeństwo jest zdecydowanie szybsza. W ten sposób organizm może się przygotować do walki lub ucieczki.

Sposoby na stres

Reakcja organizmu na stres jest taka, że zatrzymywane są energochłonne procesy organizmu. Zahamowane zostaje trawienie i funkcje płciowe, natomiast rozluźnieniu ulegają mięśnie jelitowe. Zmniejsza się również produkcja przeciwciał i aktywność układu immunologicznego. Należy pamiętać, że do wyczerpania organizmu mogą doprowadzić hormony wydzielane przez długi czas w nadmiarze. Z kolei adaptacyjny charakter ma stres krótkotrwały, który nas mobilizuje. Długotrwały stres potrafi osłabić immunologiczne zdolności organizmu. Po raz pierwszy w latach 60-tych XX wieku wprowadzono pojęcie radzenia sobie ze stresem. Powrót do stanu równowagi jest naturalną reakcją na działanie stresora. Przede wszystkim trzeba zachować pozytywne nastawienie i zaakceptować, że pewnych zdarzeń nie jesteśmy w stanie kontrolować. Warto uczyć się technik relaksacyjnych i je regularnie ćwiczyć. Gdy organizm jest w dobrej kondycji to zdecydowanie lepiej radzi sobie ze stresem. Dlatego opłaca się jeść zdrowe i zbilansowane posiłki. Należy wypróbować różne techniki rozluźniające. Wybór technik rozluźniających jest bardzo duży, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Najlepiej przetestować kilka i wybrać technikę odpowiednią dla siebie. Wśród najpopularniejszych sposobów rozluźniających można wymienić medytację, ćwiczenia oddechowe, rozluźnianie szyi i karku oraz rozciąganie. Zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej można wykonać rozluźnianie mięśni karku oraz szyi.

Udostępnij