Tutaj jesteś

Organizacja czasu pracy – od czego zacząć?

23 sierpnia 2022 Lifestyle Zarządzanie czasem


Jak wiadomo, organizacja czasu pracy jest najważniejsza w drodze do osiągnięcia efektywności w przedsiębiorstwie.

Organizacja czasu pracy

Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia osoby na podstawie umowy o pracę, wie, że organizacja jest ściśle związana z zapisami wynikającymi z treści Kodeksu Pracy. To właśnie w tej ustawie znaleźć można informacje na temat tego, ile każdy pracownik może pracować i ile musi mieć przerwy. Norma czasu przyjęta w Polsce to osiem godzin pracy na jedną dobę. W tygodniu takich godzin jest czterdzieści i jest to wartość przeciętna. Warto nadmienić, że w naszym systemie możliwe jest przedłużenie dobowego wymiaru pracy, jednakże musi to zostać oddane pracownikowi w formie mniejszej liczby godzin w innym dniu.

Oczywiście są wyjątki od tej reguły, ściśle związane z zadaniowym czasem pracy. Wtedy też wszystko uzależnione jest od tego, ile zleceń należy wykonać w czasie dnia. Osiągnięcie idealnej organizacji czasu pracy jest trudnym i żmudnym zadaniem, jednakże trzymając się kilku ważnych zasad, można to szybciej osiągnąć. Jak wiadomo, każda osoba zatrudniona w firmie powinna mieć ułożony grafik po to, aby mogła mieć przynajmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku między każdym kolejnym rozpoczętym dniem pracy.

Zarządzanie czasem – co jest najważniejsze?

Każdy, kto chce dobrze zarządzać czasem w pracy, powinien trzymać się kilku ważnych zasad, dzięki którym można będzie osiągnąć upragniony cel. Według ekspertów zajmujących się tym zagadnieniem najważniejsze jest to, żeby organizacja czasem pracy była oparta na przemyślanym planowaniu oraz na wyznaczeniu celu. Wyznaczenie celu to podstawa każdego planowania, jest to bardzo ważne, ponieważ można w ten sposób osiągnąć to, co się chce. Dzięki temu możliwe jest określenie poszczególnych zadań, które należy wykonać w drodze do celu.

Cel musi być jasny i konkretny. Dlatego też wszystko powinno być bardzo konkretnie ułożone i jak najbardziej konkretne. Cel musi być osiągany dzięki krokom, które powinny być również sformułowane tak, żeby można byłoby je prawidłowo wykonać bez konieczności poprawek. Jak wiadomo, planowanie jest bardzo trudne, ponieważ bardzo trudno jest ustalić najważniejsze rzeczy do wykonania. Najważniejsza zasada dotyczy tego, żeby zadania wykonywać w kolejności od najtrudniejszego do najłatwiejszego. Po wykonaniu zadań najtrudniejszych możliwe jest przejście do tych łatwiejszych, dzięki czemu sama praca staje się łatwiejsza.

Osiągnięcie celu byłoby niemożliwe bez realizacji poszczególnych zadań. To one stoją na drodze do osiągnięcia zakładanych celów, które mają być przecież zyskiem dla przedsiębiorstwa. Należy więc nauczyć wszystkich pracowników, że wykonanie zadanie jest równie ważne, jak cel. Jeśli będzie to konieczne, to możliwe jest ominięcie danego zadania i przekazanie zasobów na wykonanie zadań innych. Każde wykonane zadanie powinno zostać jak najszybciej zweryfikowane, ponieważ źle wykonane może być przyczyną problemów w przyszłości. Co ważne, jeśli się coś nie udaje, to należy poprawić to i nie przejmować się porażką. Trzymając się wyżej opisanych zasad, można będzie poprawić organizację czasu pracy.

system CRM

Redakcja bezprzewodowy.com.pl

Nasza redakcja składa się z ekspertów, gotowych dostarczyć Ci najnowszych informacji, praktycznych porad i inspirującej treści. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię świat nowoczesnych technologii, rozwój osobisty, czy też poszukujesz wskazówek dotyczących stylu życia, nasz zespół jest tu, aby sprostać Twoim oczekiwaniom.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?