Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak się przebranżowić? Dotyczy to szczególnie osób, którym praca już od dawna nie sprawia satysfakcji. Niestety czasami tak jest, że kariera stoi w miejscu i nic nie da się z tym zrobić.
Zalety przebranżowienia
Przebranżowienie cieszy się w ostatnim czasie dużym uznaniem. Czasami wszystkie znaki wskazują na to, że warto poważnie rozważyć zawodowe przekwalifikowanie. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że nawet po 30, 40 oraz 50 roku życia można się przekwalifikować. Osoby zmieniające zawód popełniają też błędy, o których należy koniecznie pamiętać. Chodzi przede wszystkim o to, żeby czerpać radość z wykonywanej pracy. Zdecydowana większość Polaków twierdzi, że minęło się z powołaniem zawodowym. Około 40% decydowało się na zawodowe przekwalifikowanie. Z reguły są to osoby młode, ale nie brakuje też osób starszych, które nie są zadowolone z obecnego zawodu. Nie powinno to jednak dziwić, ponieważ już zazwyczaj w wieku 19 lat wybieramy swoją ścieżkę kariery. Jest to zdecydowanie za wcześnie, a nasze preferencje mogą się zmieniać. Tak samo ewoluuje rynek pracy i nic nie wygląda jak dawniej. Dlatego dobrym pomysłem jest pozostawienie wentylu bezpieczeństwa w formie zmiany profesji. Niektóre sygnały mogą świadczyć o to, że czas zmienić swoją pracę. Przede wszystkim warto to zrobić, jeśli stale czujesz zmęczenie i masz wrażenie, że marnujesz swój talent. Nie masz też żadnych perspektyw na podwyżkę i nie zadowala cię swoje wynagrodzenie. W obecnym zawodzie nie możesz się wykazać, a do tego uważasz, że stać cię zdecydowanie na więcej. Oczywiście niektóre osoby może przytłaczać myśl o konieczności przebranżowienia. Jest to sytuacja, w której musisz stać się kimś innym i wejść zupełnie w inną rolę. Możesz też konkurować z osobami, których CV jest zdecydowanie bogatsze.
Przebieg przebranżowienia
Przebranżowienie powinno zaprocentować po kilku miesiącach lub latach ciężkiej pracy. Dlatego ważne jest, żeby zacząć działać w tym kierunku, jak najwcześniej. Lepiej nie rzucać pracy przed znalezieniem nowej. Kusząca może się wydawać perspektywa rozwiązania umowy o pracę, gdy praca cię męczy. Jednak czasu i samozaparcia wymaga skuteczne przebranżowienie. Może się okazać, że będziesz zmuszony znaleźć pierwszą lepszą pracę, jeśli nie masz sporych oszczędności na swoim koncie. Jasno sprecyzowany cel zawodowy jest kluczem do sukcesu w trakcie zmiany zawodu. W ten sposób będziesz mógł ustalić, jak krok po kroku prawidłowo się przekwalifikować. Będziesz działać na oślep, jeśli nie będziesz miał szczegółowego planu na przebranżowienie. Cały proces zajmuje zdecydowanie więcej czasu. Powinieneś przeprowadzić precyzyjną analizę mocnych i słabych stron, jeszcze zanim zmienisz zawód. Znacznie dłużej szukają pracy kandydaci, którzy nie zrobią prawdziwego audytu zawodowego. Nie można się też zniechęcać po pierwszych niepowodzeniach. Oczekiwanie rewelacyjnych efektów w krótkim czasie jest kolejnym błędem popełnianym w trakcie przebranżowienia. Zmiany wymagają wysiłku i czasu, dlatego trzeba to po prostu zaakceptować.